Alates 2016/2017 õppeaasta sügisest oleme uhkusega täieõiguslik KiVa kool ehk Sihtasutus Kiusamisvaba Kool´i liikumise liige.
2018. aastal sai Kuusalu Keskkool Aasta Kiusuennetaja tiitli.
KiVa-koole on märganud ja tunnustanud ka endine haridus- ja teadusminister Liina Kersna.
Teadus- ja tõenduspõhine kiusuennetus on tunnustust ja kiitust väärt!
Mida see meie jaoks tähendab?
Eelkõige seda, et meie koolis ei ole kiusamine aktsepteeritud! See on püsiv tegutsemisviis kiusamise ennetamiseks ja vähendamiseks. Kiusamine on midagi sellist, mida päris nullini välja juurida on võimatu. Siiski peame oma südameis selle ideaali poole pürgima!
KiVa programm on tõenduspõhine programm, mille kandvaim idee on „Kõik koos lõpetame kiusamise“. See tähendab, et sellesse on kaasatud kogu koolipere, sh lapsevanemad.
Mis on kiusamine?
Kiusamine on see, kui üks inimene paneb teist inimest meelega ja korduvalt end halvasti tundma ning kannatajal on raske end kaitsta. See tähendab seda, et samale õpilasele tehakse korduvalt liiga tegevustega, mis on teadlikud ja tahtlikud.
Kiusamine võib olla nähtav (füüsiline, sõnaline) või varjatud (tõrjumine, kuulujuttude levitamine või küberkiusamine). Kiusamise äratundmise üheks vihjeks on sageli mingi muutus kiusatud kaaslase meeleolus või käitumises. Kiusamise peatamisel on võtmeroll kõrvalseisjatel: saades kiusamisest teada või sattudes sellele peale, tuleb ise sekkuda või kutsuda appi täiskasvanu.
Kiusamine ei ole:
- vaidlused ja lahkarvamused;
- õrritamine ja müramine.
KiVa-ga liitumine tähendab koolile erinevaid tegevusi, sh
- ennetustegevusi,
- kiusamisjuhtumitesse sekkumine,
- tulemuste hindamine ja analüüs.
Ennetamine tähendab, et:
• 1., 4. ja 7. klassides viivad klassijuhatajad läbi KiVa tunde. Tundides käsitletakse teemasid nagu teiste lugupidav kohtlemine, erinevuste aktsepteerimine, tunnete mõistmine ja reguleerimine, kiusamise äratundmine, konstruktiivne käitumine kiusamist märgates või kiusamise all kannatades. Ülejäänud klassides toimub KiVa-tundide andmine vastavalt vajadusele.
• KiVa toimimise põhimõtteid tutvustatakse 1. klassi lastevanemate koosolekutel ning siis jagatakse vanematele ka miniõpikud.
• Korraldatakse erinevaid teemapäevi ja loenguid.
Kiusamisjuhtumitesse sekkumine tähendab, et:
- Kiusamisjuhtumite korral vesteldakse nii ohvri kui ka kiusaja(te)ga.
- Vajadusel viiakse läbi ka järelvestlusi.
- Teavitatakse lapsevanemaid kirjalikult, kui nende laps on kiusujuhtimiga seotud.
Siin on oluline teadvustada, et kiusamine ei puuduta ainult ohvrit ja kiusajaid, vaid ka pealtvaatajaid. Pealtnägijate reageeringud kiusamisele on kriitilise tähtsusega, sest sellest oleneb, kuidas kiusatud laps ennast tunneb või kui kaua kiusamine kestab.
Õpilaste vaheliste kiusamisjuhtumitega tegeleb koolis KiVa tiim, kes on saanud selleks väljaõppe. Meie kooli KiVa tiimi liikmed on:
1.) Heleri Śelemba (KiVa tiimi juht)
2.) Inga Püüa
3.) Raili Randmaa
4.) Kaja Asmer
5.) Jane Peters
Võta meiega ühendust, kui märkad kiusamist ja vajad kiusujuhtumite lahendamisel abi!
Kuusalu kooli KiVa meiliaadress on:
Kiusujuhtumeid esineb ka täiskasvanute osalusel. Sellistel juhtudel kaasatakse lahenduse leidmisesse kooli juhtkond.
Uuringute ja analüüsi raames viiakse iga õppeaasta lõpus, s.o igal kevadel läbi anonüümsed ja veebipõhised õpilasküsitlused 1.- 9. klasside õpilaste hulgas, et õpilaste endi vastustest näha, kuidas KiVa programmi rakendamine kiusamise esinemist koolis mõjutanud on. Uuring viiakse läbi koostöös Turu Ülikooliga. Uuringu tulemusi tutvustame lastevanematele uue õppeaasta alguse koosolekutel.
Märke selle kohta, et oleme KiVa kool, võib leida toredate suurte plakatite näol koolimaja seintel. Samuti näeb korrapidaja õpetajate seljas erekollaseid KiVa veste, mis nad lihtsasti leitavaks teevad.
Rohkem infot: http://kiusamisvaba.ee/